cfp: zdjęcia z wakacji

Gdy Jan Ebert wraz z rodziną przemierzał Europę, dokumentował wakacyjne podróże na kolorowych slajdach. W 2010 roku, jego niezwykłe archiwum odkryła i opracowała artystka Xenia Uranowa. Lata 60. i 70. to rozwój fotografii rodzinnej, wakacyjnej i turystycznej – o tej ostatniej w 1977 roku Susan Sontag napisała słynny esej zamieszczony w zbiorze O fotografii, w którym zauważyła, że „podróż staje się strategią gromadzenia zdjęć”. Aparat tym samym – coraz popularniejszym gadżetem towarzyszącym wakacjom.

Pierwszy aparat małoobrazkowy powstał już w 1925 roku. Jednak dopiero gdy firma Kodak wprowadziła małoobrazkowy aparat dla amatorów, pozwalający wykonywać zdjęcia na kolorowych kliszach 35 mm, które następnie oddawano do wywołania w laboratoriach fotograficznych, fotografia amatorska rozkwitła w pełni. Przynajmniej na Zachodzie – gdy tam rodzinne albumy wypełniały kolorowe zdjęcia wykonane na materiałach Kodaka lub Polaroida, w Polsce dostępne były jedynie klisze czarno-białe lub pomarańczowo-czerwone Orwo, wywoływane w domowych łazienkach. Na dobre amatorska fotografia kolorowa upowszechnia się w Polsce dopiero po transformacji, zaś aparat typu „małpka” stał się – obok roweru i walkmana – wymarzonym prezentem urodzinowym i komunijnym. Przez mniej więcej 10 lat – do momentu pojawienia się pierwszych aparatów cyfrowych – większość z nas zabierała ze sobą na wakacje kieszonkowego Olympusa, Kodaka, Pentaxa czy Konicę, a kolorowe klisze o czułości ISO 200 (na „słońce”) i ISO 400 (na „deszcz”)  były dostępne w każdym kiosku.

Nasze fotograficzne call for papers ma dwa warianty:

  1. Zapraszamy do odszukania swojego małoobrazkowego, kompaktowego aparatu i zabrania go na tegoroczne wakacje. Proponujemy stworzenie fotograficznego eseju problematyzującego doświadczenie powrotu do techniki analogowej.
  2. Zapraszamy do przejrzenia rodzinnych albumów fotograficznych z lat 90. i stworzenia autorskiego wyboru fotografii zogniskowanego wokół rzeczy/przedmiotów/gadżetów oraz praktyk swoistych dla tego okresu – szczególnie w kontekście wakacji.

Na fotograficzne eseje [max. 12 zdjęć wraz z podpisami lub tekstem towarzyszącym] czekamy do 15. września 2013. Wybrane materiały opublikujemy na tych samych zasadach, które obowiązują autorów materiałów tekstowych.

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: