CFP Superbohaterstwo 9/2012

cfp: odsłona superbohaterska

Blog „mała kultura współczesna”  zaprasza do nadsyłania tekstów (4-7 stron) do nowej, wakacyjnej odsłony, poświęconej superbohaterstwu. Termin: 7 września 2012, adres: malakulturawspolczesna@gmail.com

 ***

Super – w połączeniu z rzeczownikami wyraża znaczenie: skupiający w sobie w najwyższym stopniu cechy klasy obiektów nazwanych przez drugi człon złożenia, mający szczególne kwalifikacje, nieprzeciętny np. superszpieg, supergwiazda; także: przewyższający pod jakimś względem inne elementy należące do tej samej klasy, np. superhit, superekspres.

 

Bohater – człowiek, który wykazał się szczególnym męstwem, odwagą, poświęceniem dla innych.

 

Superbohaterowie istnieją. Co do tego nie może być żadnych wątpliwości. Ich istnienie przypomina jednak nieco istnienie dinozaurów – nie tyle w wymiarze czsowym czy przestrzennym, ile w wymiarze semiotycznym. Superbohaterstwo nie jest czymś, co znajduje swoją realizację w superbohaterach; nie jest to więc żadna substancja, ktorą ucieleśniają obrazy i teksty: postaci superbohaterów. Superbohaterstwo to medium, w które wpisuje się najróżniejsze treści, ich wylicznie zacząć trzeba by może od fantazji o władzy absolutnej.

 Superbohaterowie wciąż z nami są i wciąż rywalizują nie tylko w kategoriach „oglądalność” i „zysk”  filmowych firm produkcyjnych. Stawiamy więc pytania o to, czemu służy dziś medium superbohaterstwa?; jakie treści przenoszą superbohaterowie?; jakie reakcje prowokują i projektują?; czy jest to medium żywe, czy może właśnie przeżywamy ostatnią jego falę?; w jakich obszarach superbohaterstwo pojawia się jako metafora i czy tworzą się nowe przestrzenie i dziedziny superbohaterstwa?; jak medium superbohaterstwa realizuje się w mediach cyfrowych i jak odnosi się do mediów tradycyjnych?; czy kiedykolwiek będą istniały superbohaterki, czy „super” z definicji jest męskie?; czy w medium tym jest miejsce na subwersję, czy może „sub”  kłóci się z „super” i oznacza samo-zniszczenie? Na te i inne pytania będziemy  szukać odpowiedzi w najnowszej odsłonie „mkw”!

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=5zxCLbPncGk]

 

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *